mandag 21. juni 2021
ForsideFast ejendomEjendomsmæglereFlere søgte 'hjem' til Sydjylland i 2020 og købte bolig

Flere søgte ‘hjem’ til Sydjylland i 2020 og købte bolig

TOPLISTE: Tønder præsterer den største fremgang i bolighandler i 2020 – Sønderborg er nummer 2. Se listen for udviklingen i Sydjylland – og hør lokal mæglers forklaring.

2020 var et ekstraordinært år på boligmarkedet i Sydjylland. Punktum. Knap 12.000 handler taler deres tydelige sprog. Det er 19 % flere end sidste år.

I alle kommuner i Sydjylland er boligsalget over det ellers ganske fine boligsalg i 2019.

I top 3 er Tønder, Sønderborg og Haderslev med hhv. 37 %, 35 % og 34 % flere handler.

Der kan sættes et hav af tal og procenter på – eller man kan høre en af ejendomsmæglerne, der har stået midt i det hele.

Henning Brock, indehaver og ejendomsmægler, fra Home Broager og Home Sønderborg forklarer.

”Sommerhusene er næsten udsolgte, og vi har oplevet en tilstrømning af købere som i årene inden finanskrisen. Husene bliver hurtigt solgt, og vi ser mere og mere, at der er flere købere pr. hus, ” siger Henning Brock, der har sin base i mæglerforretningen i Broager.

”Køberne til boliger i min butik, Broager, har været ’tilbageflyttere’. Unge familier, som stammer fra området, har studeret i de store byer – København, Århus og Odense – og som vil købe eget hus og får meget for pengene her hos os og kommer hjem til bedsteforældrene, ” forklarer han.

Andre købere er set blandt tyskere, selv om ikke er præsente lige nu, og en del lejere har fået øjnene op for de billige huslejer ved at købe hus.

”De giver så et godt rygstød til, at sælgere kan købe noget nyt selv, ” siger Henning Brock, der driver de to Home-forretninger med ejendomsmægler Merete Lund Brock.

På landsplan er fremgangen på 22 % eller godt 19.000 flere handler, viser ejendomsmæglerbranchens tal fra Boligsiden.

Kommune/landsdel20192020Forskel%
Sydjylland991311783187019%
Tønder47765417737%
Sønderborg791106427335%
Haderslev67490523134%
Varde1143148634330%
Fanø1872344725%
Vejle1748208633819%
Kolding1236141417814%
Billund3674154813%
Fredericia5936637012%
Aabenraa661723629%
Esbjerg14991583846%
Vejen537556194%


Kilde Boligsiden og Home (beregning), procentvis fremgang i bolighandler, komplet kommuneliste vedhæftet 

Et coronaår på boligmarkedet: Corona blev katalysator

”Det er ikke sket siden midten af ’nullerne’, at vi runder 100.000 bolighandler. Så 2020 indskriver sig i historien som et ekstraordinært år på en gyngende baggrund af coronaen og alle dens afledte effekter, tanker og handlinger, ” siger Michael Dalsager, der er senior kommunikationskonsulent i Home.

Coronaen knækkede ikke boligsalget, som mange eksperter forudsagde og frygtede i starten af epidemien. Tværtimod blev coronaen katalysator til en vild acceleration.

Først sommerhusene, så villaer og rækkehuse og endelig ejerlejlighederne – og siden i starten af sommeren har trekløveret nærmest dystet om at løbe med opmærksomheden.

”Vi har tilbragt mere tid hjemme og mere tid i Danmark – og penge og energi er postet i hjemmet og nye boligdrømme, ” siger Michael Dalsager.

Det kan aflæses i salgstallene. Alle som en – næsten – er boligsalget skudt i vejret i landets kommuner.

Historiske sommerhus-skridt

”De kendte sommerhus-kommuner har taget store skridt frem i sandalerne, sommerhussalget er uden sammenligning i år med en fremgang på 55 %. Næsten 16.000 handler er historisk, ” siger Michael Dalsager i en pressemeddelelse.

  • Men også i byerne har lejlighederne givet travlhed på trapperne, og hele 15 % flere salg i år. Villa- og rækkehus-livet var der hele 17 % danskere, der ’købte’ ind på.

Som om det ikke var nok, så sluttede Danmark boligåret af med at gøre juletravlhed til noget, der er på boligmarkedet.

  • Den normalt stille december blev et juleræs med hele 51 % flere solgte lejligheder, 52 % flere solgte villaer og rækkehuse og hele 102 % flere sommerhuse, der endte under juletræet.

Nyheder fra servicebranchen - ServiceNews Nyheder fra servicebranchen Logo Groen 98x98 1
ServiceNewshttps://servicenews.dk
ServiceNews.dk er skabt for at levere nyheder til og om servicevirksomheder i servicebranchen.

Servicevirksomheder kan finde og læse nyheder, se hvilke nye jobs der er blevet oprettet samt hvor og hvornår de næste arrangementer finder sted.

Servicevirksomheder der ønsker at blive medlem af ServiceNews.dk kan også selv udgive medlemsnyheder, lave jobopslag og oprette arrangementer.

Se mere her: Bliv medlem.

EFTERLAD ET SVAR

Indtast venligst din kommentar!
Indtast venligst dit navn her

Nyheder fra servicebranchen - Magento shop kommerce Webshop Pressemeddelelse

Mest populære

Nye kommentarer